Napoje

Napoje to płyny, które są przeznaczone do konsumpcji przez człowieka. Mają one przede wszystkim na celu zaspokojenie pragnienia (do tego celu najlepszym napojem jest czysta woda). Innym przeznaczeniem napojów jest także dostarczanie wartości odżywczych (soki owocowe), niektóre napoje mają także funkcje lecznicze (syropy, herbaty ziołowe). Niektóre napoje mają znaczenie obrzędowe (jak czerwone wino), jeszcze inne mają znaczenie obyczajowe (np. zielona herbata, piwo czy drinki).

Dowiedz się więcej na temat historii napojów, poznaj przepisy na napoje, które są znane w polskiej kuchni – tradycyjne, jak i te, które zadomowiły się w naszej kuchni dopiero jakiś czas temu stając się elementem naszej kultury.

Rodzaje napojów

Istnieje bardzo wiele rodzajów napojów, które są popularne w kraju nad Wisłą. Należy do nich wiele napojów bezalkoholowych, ale również napoje alkoholowe.

Najbardziej pożądany napój – woda

Najbardziej neutralnym napojem jest woda. Jej jakość i skład są dość istotne – i potrafią mieć znaczący wpływ na zdrowie i samopoczucie człowieka. Wodę możemy spożywać w formie wody z kranu, wody przegotowanej, wody butelkowanej – źródlanej, nisko-, średnio- i wysokozmineralizowanej. Woda może niegazowana albo gazowana.

Napoje owocowe

Popularne są także napoje orzeźwiające. Są to napoje z owoców, często kompoty – spożywane na gorąco lub na zimno. Popularne są też napoje takie jak oranżada i lemoniada. Oranżada czy lemoniada, napoje owocowe mogą występować w formie niegazowanej lub gazowanej.

Napoje gazowane

W czasach PRL popularnością cieszyły się saturatory pod postacią wózków do produkcji wody sodowej, a w domach pojawiły się tzw. syfony (miniaturowe saturatory). Saturator to urządzenie, które służy do nasycania cieczy gazem. Wodę (w celu otrzymania wody sodowej) i soki nasycano gazem, którym był dwutlenek węgla. Niewielu wie, że syfon wynaleziono już w XIX wieku we Francji. Z czasem napoje z saturatorów i syfonów zostały wyparte na rzecz gotowych napojów gazowanych w szklanych i plastikowych butelkach – często produkowanych przez wielkie koncerny. W Polsce stało się to w połowie lat dziewięćdziesiątych. W polskim społeczeństwie sentyment do samodzielnie przygotowanej wody wciąż się utrzymuje, przez co na rynku wciąż można odnaleźć niewielkie domowe saturatory do produkcji napojów gazowanych.

Herbaty

Inne popularne napoje to herbata zielona, herbata czarna, herbata czerwona, herbata biała. Mogą być one podawane na gorąco lub na zimno, w formie podstawowej bez dodatków, jak i z dodatkami takimi jak cytryna, pomarańcza, przyprawy czy mleko.

Kawy z kofeiną, kawa bezkofeinowa

Bardzo popularna jest także kawa. Istnieją rozmaite badania, które prześcigają się w wyliczaniu prozdrowotnych zalet picia kawy, jak i jej szkodliwości. Najbezpieczniejsze jest prawdopodobnie umiarkowane spożycie kawy. Znajomość sztuki parzenia kawy na pewno podnosi jej walory smakowe. Warto znać przepisy na smaczną kawę. Istnieje także kawa bezkofeinowa, która smakiem jest zbliżona do kawy zawierającej kofeiną – jest to alternatywa dla osób, które spożywają zbyt duże ilości kawy.

Kakao, czekolada

Innym rodzajem napojów są napoje na bazie kakao. Tradycyjne kakao, jak i czekolada na gorąco.

Napoje alkoholowe

W Polsce popularnością cieszą się też napoje alkoholowe. W Polsce alkohol jest dozwolony od 18-stego roku życia. Do napojów alkoholowych należą piwa, jak i wina, nalewki, likiery, krupniki, wódki, etc. Popularnością cieszy się także spirytus, który jest dodawany do rozmaitych trunków – często stosowany zamiennie z wódką, dodawany po prostu w mniejszej ilości. Dobrej jakości spirytus jest niekiedy traktowany jako lepsza alternatywa dla wódki – używany w rozcieńczeniu i schłodzony w zamrażarce – nie posiada posmaku, który jest charakterystyczny dla niektórych wódek. Jest także uważany za alkohol czysty.

Drinki

Jednym z typów napojów są drinki – czyli napoje mieszane (koktajle mieszane). Najbardziej popularne są drinki alkoholowe, które powstają na skutek zmieszania co najmniej jednego rodzaju alkoholu z dodatkami takimi jak soki, syropy, napoje gazowane, energetyczne itp. Drinki mogą być wytrawne lub słodkie. Dzięki coraz większej świadomości społeczeństwa na temat szkodliwego wpływu alkoholu na zdrowie, coraz większą popularnością cieszą się także drinki bezalkoholowe, które nie zawierają w swoim składzie alkoholu. Drinki bezalkoholowe są szczególnie popularne wśród osób ceniących zdrowy i świadomy styl życia, także wśród osób, które muszą po spożyciu prowadzić pojazd mechaniczny, wśród osób, których stan zdrowia nie pozwala na spożycie alkoholu, a także wśród kobiet w ciąży i dzieci. Wiele drinków bezalkoholowych jest bardzo zbliżonych w smaku do drinków, które w swym składzie zawierają alkohol.